Şair Ahmet Çuhacı toprağa verildi

Şair ve yazar Ahmet Çuhacı, 74 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Çuhacı’nın cenazesi, 1 Nisan’da öğle namazını müteakiben İstanbul/Halkalı Hacı Ömer Çetinsaya Camisi’nde kılınan cenaze namazı sonrasında Kilyos mezarlığında defnedildi.

Cenazeye MESAM Başkanı Recep Ergül, yakın arkadaşı ve besteci Şehabettin Genç, Lütfi Çelebi, Halit Tuğrul, Akşehir Lisesi’nde görev yaptığı yıllarda beraber çalıştığı coğrafya öğretmeni Mevci Özkan, ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.

AHMET ÇUHACI KİMDİR?

Ahmet Çuhacı, 1950 yılında Konya’nın Çavuş köyünde doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini babasının memuriyeti nedeniyle farklı yerlerde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdikten sonra yedi yıl kadar öğretmenlik yaptı.

Ahmet Çuhacı’nın şiir ve fıkra türlerinde hazırladığı eserleri bulunuyor. İlk şiir kitabı ‘Karanfil Çeliği’nin yanı sıra ‘Beş Harfli Alfabedir Sevgi’ ve ‘İki Kişilik Mektuplar’ gibi eserleri de bulunmaktadır. Ayrıca fıkra kitabı ‘Nasreddin Hocalardan Biri’ ve aforizmalar içeren Fon-dipnotlarıyla da tanınıyor. Homur dergisinde uzun süre çalışmaları yer aldı.

‘Sevgi Kuşun Kanadında’, ‘Kızımın Adı Sevgi, Oğlumun Adı Barış’, ‘Çocuklar’ gibi şiirleri Zülfi Livaneli, Edip Akbayram, Şahabettin Genç tarafından bestelendi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir