İnfazı beş kez yakılmış: Gazeteci Dilan Oynaş tahliye oldu

Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 2016 yılından bu yana “örgüt üyesi” iddiasıyla tutulan Gazeteci Dilan Oynaş, tahliye edildi. Oynaş’ı Sincan Cezaevi çıkışında ailesi, gazeteci arkadaşları ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar karşıladı.

Mezopotamya Haber Ajans’ında yer alan haber göre cezaevi idaresi tarafından 12.30’da tahliye edileceği bilgisi verilen Oynaş’ın tahliyesi, “işlemler devam ediyor” bahanesiyle geciktirildi. Oynaş’ın ailesi tam 8 saat boyunca cezaevi önünde bekletildi. Arkadaşları tarafından “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla karşılanan Oynaş, cezaevlerinde tecride karşı direnen tutsakları selamladı.

TAHLİYESİ 5 KEZ ENGELLENMİŞTİ

Azadîya Welat Gazetesi çalışanı Oynaş, 26 Nisan 2022’de cezası bitmesine rağmen 27 Nisan’da kurula çıkarılarak “iyi halli “olmadığı gerekçesiyle infazı yakılmıştı. 21 Temmuz 2022’de ikinci kez kurula çıkan Oynaş, bu kez de dayatılan “pişmanlığı” kabul etmediği için infazı yakılarak tahliyesi 6 ay uzatılmıştı. 21 Ocak 2023’te üçüncü kez toplanan İdare ve Gözlem Kurulu, Oynaş’a verilen disiplin cezasını gerekçe göstererek, tahliyesini üçüncü kez engelledi. 27 Mart 2023’te dördüncü kez toplanan kurul, bir kez daha “pişmanlık” dayatmasını kabul etmediği için Oynaş’ın tahliyesini engelleyerek, 6 ay daha uzatmıştı. Son olarak Eylül 2023’te bir kez daha tahliyesi ertelenmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir