Hakkari’de duruşma günü: Vekiller adliyeye alınmadı

HAKKARİ – Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınmasının ve yerine kayyım atanmasının üzerinden iki gün geçti. İki gündür kentte devam eden, oturma eylemi ise dün gece sona erdi. Hakkari, Türkiye’de üçüncü kez kayyım atanan ilk şehir olarak, üçüncü güne uyandı.

Akış hakkında 2014 yılında açılan davanın 61’inci duruşması bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. İki gündür Adliye binası önündeki polis yoğunluğu bu sabah daha da artırıldı. Adliyenin bulunduğu caddede çok sayıda zırhlı polis aracı konuşlandırıldı.

DURUŞMA BAŞLADI

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 2013’te başlatılan KCK soruşturması ile yargılanıyor. Sıddık’ın yargılandığı 14 sanıklı dava bugün saat 10.30’da gerçekleşecekti. Ancak daha sonra duruşma saatinin 09.30’a güncellendiği duyurulmuştu. Duruşma 10.04’te başladı.

VEKİLLERİN ADLİYEYE ULAŞMASI ENGELLENDİ

Duruşmanın görüleceği Hakkari Adliyesi’ne ulaşmak isteyen DEM Parti milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının önü polis tarafından kesildi. Hakkari Valiliği’nin kentte uyguladığı 10 günlük eylem, etkinlik, toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı gerekçe gösterilecek, heyetin geçişine izin verilmedi.

Heyet, yapılan uygulamayı alkış ve sloganlarla protesto etti. Ardından adliyeye gelen vekiller bu kez de duruşma salonuna alınmadı.

AVUKATLAR DA ENGELLENDİ

Sabah saatlerinde Adliye binasına gelenler de içeri alınmadı. Hakkari Belediye Eşbaşkan’ı Akış’ın avukatı Azad Özer; “Dosyanın avukatı olmama rağmen kolluk engeline takılıyorum ve içeri giremiyoruz. Yargılama nasıl yapılacak?” diyerek tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir